Vyhodnocení ČS PMR CUPU za měsíc říjen 2021.
Dobrý den, ahoj příznivci PMR vysílání a Československého PMR Cupu zvláště. Nastal zimní čas a i nový měsíc a tak je nutno vyhodnotit ten předešlý, tedy měsíc říjen 2021. Moc hlášení zase nepřišlo, jestli hraje roli paměť či že je skoro vše již jasné, nevím. S Tomášem Vlašim jsem jednal o malé změně propozic, ve Váš prospěch a mohu tak říci, že Tomáš všechny mé návrhy, tak jak byly položeny, přijal.
O co se jedná. Jedná se o to, že chci změnit dosavadní časový blok vysílání 24 hodin, tedy z jednoho dne na čas 30 hodin vcelku. Jako příklad uvedu: Od 9:00 sobota do 15:00 neděle. Proč to? Protože tak vysílající účastník ČS PMR cupu bude moci lépe využít obou dní víkendu. Doposud mohl, když začal vysílat třeba v sobotu v těch 9:00 poslat deník jen za 24 hodin, tedy do neděle 9:00. Co bylo potom už poslat nešlo. S novým časovým úsekem těch 30 hodin bude moci poslat i to z neděle (pokud vyjede a že jich v neděli jezdí mnoho na portejbly) do 15 :00 (nebo 16:00, 17:00 či 14:00 když začne v sobotu o osmé, atd). Napadlo mne to v souvislosti s CB akcí CB48, kdy Lides Úvaly vysílal jeden den z Kozákova a druhý den zase z Ještědu, ale právě kvůli tomu časovému úseku jen 24 hodin vcelku, mu spousta pěkných spojení z Ještědu propadla vniveč. Tedy co se týče naší soutěže ČS PMR CUP. Samozřejmě, je dost vysílajících co jezdí jen na jeden den, nebo i jen pár hodin. Třeba taková Expedice Žába je toho zářným příkladem.
Předkládám Vám to tedy k diskusi, pokud budete chtít, můžete se vyjádřit dole pod vyhodnocením. Určitě se najdou tací, co řeknou: Proč to neprodloužit rovnou na 48 hodin (72 hodin, 96 hodi, 365 dní apod.). Tak takto tedy ne přátelé, těch 30 hodin je tak akorát, zas aby toho nebylo moc najednou. Třeba zas za 10 let…
Za podnětné příspěvky a pochvaly předem děkujeme. Ještě jen malá poznámka. Koruna Krále PMR se již těší v Braníku na hlavu svého nositele! A teď tedy konečně hodnocení ČS PMR Cupu za měsíc říjen 2021.
První místo získal s přehledem Tom Praha, který byl na Medvědíně, Zlatém návrší a kdovíkde ještě v Krkonoších. Za 75 spojení získal 8 060 bodů. I Tomův DX, který je nejdelším spojením za měsíc říjen v ČS PMR Cupu a povedl se mu s Martinem Slovany na Plesnou v JN69PC, měřil parádních 242 kilometrů. Tome gratulujeme.
Druhý skončil s menším odstupem Venda Brdy z cesty po brdských kopcích, konkrétně Tok, Hlava a Houpák. Povedlo se mu udělat celkem 82 spojení za 6 842 bodů. Vendův DX s Milošem Rychnov na Hlásku měřil 186 kilometrů a je tak třetím nejdelším spojením v ČS PMR Cupu za měsíc říjen. Vendo gratulujeme.
Třetí místo si vybojoval Lides Úvaly z Kozákova a i částečně z Ještědu. Povedlo se mu udělat 67 spojení za 24 hodin (být to těch 30 tak by byl kdovíkde) a má za ně 5 364 bodů. Lidesův DX s Láďou Šestajovice na portejbl Nová Ves měřil 148 kilometrů.
Na čtvrté místo se zz Boubína při své dovolené na Šumavě dostal Pavel Praha. Z rozhledny na Boubíně udělal sice jen 20 spojení ale byla pěkně dlouhá. Jak by ne, když tím v délce 235 kilometrů, které Pavel měl s Martinem Suchdol portejblem na Krakonoši, získal druhý nejdelší DX v ČS PMR Cupu a ten DX měl parádních 235 kilometrů. Pavle gratulujeme.
Vynikající páté místo získala jediná dámská účastnice v ČS PMR Cupu Eva Rokycany. Z portejblu na Radči získala Eva za 38 spojení celkem 2 690 bodů. Její DX v délce 175 kilometrů jen o trošku zaostal za jinými co skončili na bedně. Eva ho udělala s Martinem Suchdol portejblem na Krakonoši.
Šesté místo při Nov Contestu získal Tomáš Stodůlky z rozhledny na Vysokém Vrchu. Jeho 31 spojení dalo Tomášovi celkem 1 532 bodů. DX se Zdendou Žďár portejblem na Devíti skalách měřil 149 kilometrů.
Sedmé místo má Senior 43 alias Pepa Bílá Hora, který se před návratem z chaty do Prahy byl ještě rozloučit s rozhlednou Kožich u Řenčů. Pepových 9 spojení dalo celkem 351 bodů. DX s Pavlem Praha portejblem na Boubíně dal Pepovi 69 kilometrů do součtu v tabulce.
Na osmé místě se umístil zástupce z moravské části republiky Radek Hrabůvka. Radek využil pěkných říjnových dní na výlety a vyšlápnul si na Kelčský Javorník.Navázal odsud 8 spojení za 342 bodů. Radkův DX z Javorníku v JN89VJ na Pavla Dolní Lutyně v JN99EV měřil 70 kilometrů.
Při soutěži Nov contest se k Vlašimské hvězdárně vydal a na devátém místě se umístilTomáš Vlašim. Navázal odsud 5 pěkných spojení za 224 body. DX mezi dvěma Tomáši, tím Stodůleckým na rozhledně Vysoký Vrch a tím Vlašimským u hvězdárny měřil 73 kilometrů.
Na desátém a tím i posledním místě se za měsíc říjen 2021 v ČS PMR Cupu ze svého portejblu „za komínem“, při sundavání břečtěnu ze stěn chaty a montáž antény TV se umístila Expedice Žába. Poslala sice hlášení ze 4 spojeními, ale protože tři z nich nebyla potvrzena v jiných denících, lze jí započítat jen jedno jedinné. A to to s Lidesem Úvaly na Hradešín za 12 bodů. Stává se tak i Žabím DX v délce 12 kilometrů.
A to je vše. Prosím tedy o vyjádření k úpravě propozic od ledna 2022 v ČS PMR Cupu (prodloužení časového úseku z 24 hodin na 30 hodin vcelku) a děkujeme všem za posílání hlášení, na která se již teď těšíme. Mějte se pěkně, vysílejte a svá hlášení nám posílejte. Děkujeme a přejeme Vám pěkné portejbly. Honza (Exp. Žába a Tomáš Vlašim.
73
Celkové výsledky za uplynulé měsíce roku 2022 a součet DX.
- místo ———————————- Venda Brdy ——— 57 535 b, DX 2 293 km—- 1. místo
- místo ———————————- Tom Praha ———- 52 791 b DX 2 033 km —-2. místo
- místo ———————————–Lides Úvaly ——— 48 552 b DX 1 706 km —-4.místo
- místo ———————————- Tomáš Stodůlky —- 17 821 b DX 1 035 km —-7. místo
- místo ———————————- Vojta Brno ———– 16 542 b DX 1 307 km —-5. místo
- místo ———————————- Pavel Praha ———- 11 367 b DX 1726 km —- 3. místo
- místo ———————————- Eva Rokycany ——– 7 236 b DX 1 126 km — 6. místo
- místo ———————————Radek Hrabůvka——- 6 804 b DX 865 km —- 8. místo
- místo ———————————- Tomáš Vlašim ——– 6 230 b DX 1035 km —- 9. místo
- místo ———————————-Senior 43 ————– 3 091 b DX 718 km —– 10. místo
- místo —————————-Hraboš Barrandov Praha — 2 708 b DX 587 km ——12. místo
- místo ——————————– Expedice Žába ———- 1 416 b DX 618 km——11. místo
Ahoj Honzo,
níže uvedené píšu s vědomím, že do PMR cupu přispívám deníkem pouze občas a to ještě mám pouze pár spojení.
Ale pokud uvážím své časové možnosti, roztažení časového okna by pro mně bylo znevýhodňující, protože na 2 dny (nebo 2x za 2 dny) se na kopec nedostanu. Ano, můj problém, ale pokud bude takto pravidlo nastaveno, potom budeš poměřovat= budou soutěžit pouze ti, kteří tuto možnost mají. Ti kdo posílají „jednodenní deníky“ třeba nebudou mít možnost protáhnout portejbl na 30 hodin. Jako další nevýhodu vidím, že pokud nezmění QTH, stejně narazí na „nedostatek“ volaček, se kterými by udělali spojení a neměli duplicitu.
Pokud je záměrem, a já to tak chápu, zatraktivnit soutěž a umožnit nasbírat více QSO, jako cestu bych viděl umožnit vyhodnocení 2 deníků v jednom kole/měsíci za stávajících podmínek. Už by bylo jedno, jestli by deníky datumově navazovaly (pokud někdo vyjede na kopec na celý víkend) nebo by šlo např o 2 sobotní portejbly.
Každopádně ti děkuji za PMRcup a přeji šťastnou ruku při úpravě pravidel.
A víc nesklerozních účastníků, kterí budou posílat deníky v termínu 🙂
Měj se
Míra
Zdravím žabáka Honzu a Tomáše Vlašim,
i další účastníky soutěže. S prodloužením časového okna Cupu na 30 hodin souhlasím. Sám ho asi nevyužiju, ale proč nemotivovat vytrvalce k ještě lepším výsledkům?
Mějte se fajn a děkuji za organizaci této soutěže !
Pavel Praha
Ahoj, zdravím všechny účastniky ČS PMR CUPu.. Já jsem pro zachování 24h. Pokud někdo začne vysílat v sobotu v poledne, tak v případě, že je někde na víkendovce, může zkoušet spojení ještě během dopoledne, případně si to podle délky spojení posunout a vybrat do deníku to lepší – tj. například až v 13h udělal nějaké vyjimečné spojení, tak s ním začne deník a na portejblu si může zůstat do 13h v neděli … Navíc, pokud vysílá v noci, tak toho má stejně v poledne už dost a má třeba ještě před sebou cestu domů. A taky tím soutěž zůstane alespoň trochu zajímavá i pro nadšence, kteří jsou ochotni poslat deník třeba jen se 3 spojeními (ano, to jsem třeba já 🙂 … Ona původně ta soutěž byla na popularizaci PMR vysílaček – takže mě napadá, jestli třeba nezaložit kategorii „Hobby – nadšenec“, kde by soutěžili lidi, co dělají spojení jen blizkých lokátorů – protože pokud někde jede „obecní ligu“, tak už v únoru nemá žádnou šanci promluvit do výsledků a mohlo být to být zajímavé soutěžit před koncem roku o první místo jen s rozdíly pár km 🙂 … tak 73! na vás všechny …
Ahoj, pomalu začnu odpovídat. Již si moc nevzpomínám proč jsem s Dragonem Praha začali pořádat ČS PMR CUP, ale chci říci, že k popularizaci vysílání na PMR pásmu je pořádán stále. Nápad s kategorií Hobby – nadšenec je zajímavá. Možná bych po vzoru HAM soutěží zavedl kategorii třeba 2 hodiny vysílání. Čili dvě hodiny ze svého deníku s označením začátku a konce vysílání. Nebo ještě lepší 1 hodina vysílání. To by možná smysl mělo, ale kategorie Hobby – nadšenec? I Venda Brdy je hobby nadšenec :-). Ale znamenalo by to další body propozic a tak i třeba jejich horší pochopení. Prodloužení na 30 hodin je jen změna číslovky v bodu 7 a připsání k bodu 10 že u deníku je nutno uvést začátek a konec vysílání.
Pokud bychom chtěli méně „rozevřít nůžky“ pak bych navrhoval zhruba toto.
Bod č. 7 propozic: Maximální délka jednoho soutěžního startu jsou 3 hodiny vcelku.
Bod č. 10 propozic: Soutěžící posílá deníky (stačí adresa veřejně dostupné webové stránky, kde je deník uložen) a hlášení, které bude obsahovat: – všechna místa (QTH) a lokátory, ze kterých soutěžící v průběhu startu vysílal – počet uskutečněných spojení – součet km (spojení uskutečné s dPMR se počítá počet km x 2) – km nejdelší spojení + s jakou protistanicí a na jaké QTH + lokátor bylo nejdelší spojení navázáno.
K upřesnění: Soutěžící si ze svého deníku vybere časový úsek 3 hodiny (vcelku), označí čas prvního a čas posledního spojení a ten pošle nebo to ve vystaveném deníku označí, kdy začal a kdy skončil.
Pak by měli podle mne šanci i Ti co vysílají jen tak, protože je to baví. Třeba i Expedice Žába :-))). Mějte se, Honza, 73.